Kiry

Kaplica MB Gietrzwałdzkiej

Kiry 34
34 – 511 Kościelisko
tel. (18 207 03 52)
e-mail: kiry@kanonicy.pl

http://koscielisko.kanonicy.pl/

 

 

Msze św. w niedziele: 7:00, 10:00

Msze św. w dni powszednie: 18:00

Nabożeństwa:

Msza św. w intencji próśb i podziękowań do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
w każdą sobotę o godz. 18:00 , po mszy św. nabożeństwo Maryjne.


Duszpasterz posługujący w kaplicy:

Ks. Marian Szczecina CRL – rektor kaplicy

Ks.  Stanisław Woźniak CRL – rezydent


 

Kaplica pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej na Kirach istnieje od 1972 r. Powstała na zabudowaniach mieszkalnych i gospodarczych podarowanych zakonowi przez p.

Kaplica położona jest w bardzo malowniczym miejscu, poniżej wejścia do Doliny Kościeliskiej w Tatrach.

W roku 1993 w kaplicy umieszczono kopię obrazu MB Gietrzwałdzkiej. Następnie przystąpiono do rozbudowy kaplicy którą ukończono w roku 2000. Wyposażono kaplicę w nowe ołtarze dedykowane Świętym czczonym na tym miejscu.

W roku 2017 umieszczono w kaplicy nowe witraże z postaciami świętych czczonych w tej kaplicy.

W latach 2014-2016 dokonano gruntownego remontu domu zakonnego.


 

Kaplica pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej na Kirach istnieje od 1972 r. Położona jest w bardzo malowniczym miejscu, poniżej wejścia do Doliny Kościeliskiej w Tatrach. Jest to świątynia rektoralna. Służy miejscowym wiernym z Podhala i turystom. Nazwa „Kiry” w gwarze góralskiej (Kira lub Kiera) oznacza zakręt drogi, ścieżki lub rzeki.

Posługę duszpasterską pełnią tu księża z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Z inicjatywy księdza rektora Stanisława Woźniaka CRL oraz wiernych uczęszczających do Kaplicy, którzy pragnęli widzieć kopię obrazu z Sanktuarium w Gietrzwałdzie, w 1993 r. zostały podjęte starania o obraz Pani Gietrzwałdzkiej. Zastąpił on niewielką ikonę przedstawiającą Patronkę. Obraz został ufundowany jako wotum wdzięczności Matce Bożej za otrzymane łaski. Ko¬pię wykonał artysta malarz Maciej Kajetan Kreutz z Łodzi – na Święta Bożego Narodzenia 1993 r. była już na Kirach. Następnie rozpoczęły się prace przy rozbudowie Kaplicy. Z pomocą Bożą i Ludu góralskiego oraz spoza Podhala, udało się tego dokonać. Kult obrazu Pani Gietrzwałdzkiej rozszerzył się na Podhalu, w Polsce i poza jej granicami. Przed obrazem modlą się wierni i wypraszają dla siebie i najbliższych wiele łask. W podzięce za doznaną pomoc składają liczne wota.

Cechą charakterystyczną Kaplicy na Kirach jest kult świętych znanych ze skutecznego wstawiennictwa: św. Rity z Cascii, św. Ekspedyta, Św. Filomeny, św. Ojca Pio, Św. O. Charbela z Annaya w Li¬banie, św. Maksymiliana i św. Antoniego. Za ich wstawiennictwem wierni wypraszają pomoc w roz¬wiązaniu wielu spraw po ludzku beznadziejnych. W kaplicy czczony jest również św. Stanisław Kazimierczyk CRL. Jest to jedyne miejsce na Podhalu żywego kultu tych świętych, których relikwie znajdują się w kaplicy.

W każdą sobotę odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i Msza Święta w intencji próśb i podziękowań. Ku czci świętych orędowników celebrowane są comiesięczne nabożeństwa. Każdego 5-go dnia miesiąca nabożeństwo ku czci św. Stanisława Kazimierczyka, 11-go dnia św. Filomeny, 13-go dnia św. Antoniego, 14-go dnia św. Maksymiliana Marii Kolbego, 19-go dnia św. Ekspedyta, 22-go dnia św. Rity i św. O. Charbela, 23-go dnia św. O. Pio.

Kaplica MB Gietrzwałdzkiej

Kiry 34, 34-511 Kościelisko Tel.: 18 207 03 52

e-mail: kiry@kanonicy.pl