TVP – moment wręczenia flagi dla Sanktuarium w Gietrzwałdzie

parlamet2 maja 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Kanonikom Regularnym białą – czerwoną flagę dla Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

TVP Parlament [oglądaj od 22:27]


Objawienia Maryi w Gietrzwałdzie przebiegały w bardzo trudnych dla Polaków czasach zaborów i “kulturkampfu”. Objawiająca się Matka Boża przywracała pielgrzymom przybywającym do Gietrzwałdu godność dziecka Bożego. Fakt, że Maryja w rozmowach z dziewczynkami posługiwała się językiem polskim odradzał w Polakach tłamszoną przez zaborców tożsamość narodową i radość z polskich korzeni. Proboszcz August Weichsel, pomimo swojego niemieckiego pochodzenia, włożył sporo wysiłku, aby nauczyć się języka polskiego i w Gietrzwałdzie głosić Polakom Ewangelię w języku polskim, tak jak to robiła Maryja. W dniach objawień parafianie gietrzwałdzcy pojechali do Krakowa na Wawel, aby wbrew temu co mówili zaborcy przekonać się, że Polska ma królów, ma historię, ma swoje godło i flagę, ma swój język, poetów, naukowców, bohaterów i świętych. Zobaczyli, że Polska jest piękna.

Przywożąc z Pałacu Prezydenckiego do Gietrzwałdu biało – czerwoną flagę pragniemy wyrazić Maryi wdzięczność, za wszystko czym możemy dziś cieszyć się jako Polacy żyjący w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

Kanonicy Regularni Laterańscy,
kustosze Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej